Üretim Teknolojisi

 

            Dokumadan giyim eşyası üretimi tela, fermuar, astar gibi yan sanayilere bağımlıdır. Kesim safhasında elde edilen ürünler çok çeşitlidir ve bu ürünler için ayrı üretim sistemleri gereklidir. Hazır giyim endüstrisinde, desen kesimi, ütüleme, kalite denetimi ve paketleme aşamaları esas,olarak elle yürütülen işlemler olmaktadır. Teknolojik ilerlemelerin büyük çoğunluğu, bu endüstri dalının makineleşme düzeyi en yüksek aşaması olan dikim işleminde ortaya çıkmaktadır. Hazır giyim üretiminde, farklı ürün türleri için farklı üretim hatları ve makine parkları gerekmektedir. Örneğin, ağır giyim malları (palto, pardösü gibi) için buharlı ütü ve pres makineleri gerekirken, spor giyim ürünleri için böyle bir durum söz konusu değildir. Bu kesimin yan endüstrilere bağımlılığı oldukça yüksektir. Ancak ülkemizde bu yan endüstriler hazır giyim kesimine göre daha geri durumdadır. Bu nedenle tela, fermuar ve astar gibi ürünlerin miktarı talebi karşılayamamakta veya nihai ürün kalitesini düşürebilmektedir. Hazır giyim ürünlerinde kullanılan kumaşlar genelde yurt içinden temin edilmektedir.

  


Pantolon üretiminde (7) ana işlem mevcuttur, Bunlar aşağıdaki gibidir.

 

        -Model Seçimi : Yaşa,modaya, iklime, çevreye ekonomik alım gücüne vs. özellikleri düşünülerek istenilen model seçilir.

        -Kumaş Seçimi : Seçilen modele uygun kumaş araştırması yapılarak kumaş seçimi yapılır. Örneğin fantezi bir modelin kumaşı farklı, spor bir modelin kumaşı farklı olur.

        -Kalıp (Patron) Hazırlama : Modelimize uygun çeşitli kalıp hazırlama tekniklerinden yararlanılarak kalıp elde edilir. Hazır giyimde kalıplar standart ölçülere göre hazırlanmaktadır.

 

 Kalıbın hazırlanmasında şu aşamalar gereklidir ;

1-)   Temel kalıp hazırlama   2-)   Model uygulama   3-)  Büyütüp Küçültme   4-)   Şablon Hazırlama (Gerekli dikiş paylarını verme)    5-)  Şablon üzerine çıt işaretleri konulması.

 

Seçilen modelin üretimine başlamadan önce kalıbın ve modelin kontrolü için örnek dikim yapılır. Bu dikim üzerinde gerekli görülen hatalar düzeltilir. Bu son aşamadan sonra kalıplar serileştirilir.

 
Kesim, Dikim, Ütüleme


            Kesim İşlemi:  Dikilecek parçaların kalıp veya şablonlar yardımı ile çeşitli kesim aletleri kullanılarak parçalara ayrılmasına denir. Bu kesim işlemini (3) grupta toplayabiliriz;

 

   1-)    Kumaşı sabit kesicisi hareketli düzenler    2-)    Kesicisi sabit kumaşı hareketli düzenler    3-)    Modern kesme makineleri    4-)    Pres kesim metodu

 

Kesim işlemi, üretimin en önemli unsurlarındandır. Yapılan en ufak bir yanlış, telafisi imkansız hatalara neden olabilir.

    Pres kesim metodu hazır giyimde standart olupta değişmeyen kesimlerde kullanılır.    

 

            Dikim İşlemi:  Dikim, kesilen kumaş ve yardımcı malzemelerin birleştirilerek yarı- mamul giysinin yapımını amaçlayan işlemlerin tümüdür. Bir dikme işleminden beklenen görevler

A-)    Kesilmiş parçaları birleştirmek        B-)    Süslemek        C-)    Sağlamlaştırmak’ tır.


            Ütüleme İşlemi: Kumaşın yüzeysel yapısını düzelterek kumaşa veya giysiye istenilen şekli vermek, göze hoş görünmesini sağlamak için kullanılan araca ütü, yapılan işleme ütüleme denir.

Sanayide (4) çeşit ütü kullanılır. Bunlar ;

1-)    Buharlı ütüler    2-)    Silindirli ütüler    3-)    Ütü presleri    4-)    Form presleri

  

 

            SATIŞA HAZIRLAMA

Ütüleme işlemi yapıldıktan sonra katlanan, etiketlenen ve ambalajlanan pantolonlar satışa hazır hale getirilir.

  


             ÜRETİM AKIM ŞEMASI

Kumaş Alımı, Pastal Model Çizimi, Kesim, Markalama, Pastal Tasnifi (Çizim), Dikim, İlik, Düğme, Panterist, Kontrol, Ütü, Kotlama, Ambalaj ve Sevk.

  


             MAKİNA PARKURU

- Elektrikli El Makası - Yuvarlak Kesim Makinesi - Dik Kesim Makinesi - Şerit Testere - Kumaş Yayma Makinesi - Etiketleme - Düz Dikiş Makinesi - Takma Cep Dikme Makinesi - Kemer, Köprü Dikme Makinesi - İlik Açma Makinesi - Paça Kıvırma Makinesi - Fermuar Dikme Makinesi - Düğme Dikme (Takma) Makinesi - Çift İğneli Zincir Dikiş Makinesi - Overlok Makinesi - Kemer Ütü ve Form Presi - Bacak Ütü Presi - Deçme Makinesi (Çok Amaçlı) - Baskı - Klapa Makinesi - Flüta Makinesi.