Kumaş Bilgisi, Kumaş Çeşitleri, Analizi ve Kumaşların Sınıflandırılması


            Kumaş:  Kumaş, ipliklerin, çeşitli yöntemlerle bir araya getirilerek oluşturduğu kaplayıcı yüzeylerdir. Pamuk, yün, ipek, keten, polyester, akrilik vb. maddeler kullanılarak elde edilir. Birbirlerine dik ve paralel konumda bulunan ipliklerin birbirlerinin altından ve üstünden geçirilmesi ile kumaş yüzey oluşturulur. Giyinmek insanın temel ihtiyaçlarındandır. İlk olarak kumaş üretimi keten ile başlanmıştır. Daha sonrasında yün kullanılmaya başlanmıştır. Daha sonraları pamuklu kumaşlar yaygınlaşmıştır. Bu sayılanlara ipeği de eklemek gerekir.

            Kumaşın Üretimi:  Kumaş dokuma, örme veya nonwoven yüzey oluşturma metodu ile üretilir. Dokumada genel prensip atkı ve örgülerin birbirinin içerisinden geçmesidir. Bu alanda yapılmış en büyük yenilik Leonardo da Vinci'nin icadı (1490), olan mekiğin kullanılmasıydı. Bu yöntemle atkı iplikleri mekik içindeki bir çubuk üzerinde sarılıdır. Zincir belirli aralıklarda ipliklerin yerini değiştirip iplikleri birbirlerinden uzaklaştıklarında, dokumacı açılan kanala bir kenarından diğer kenarına mekiği geçirir. Ardından iplikler tersi yönde birbirinden uzaklaşır. Dokumacı yeniden mekiği bir uçtan diğer kenara kadar geçirir. Bu işlem sürekli devam eder. Örme kumaşlar, ipliklerin iğneler vasıtasıyla ilmekler haline getirilerek oluşturulan esnek, elastik, dolgun ve yumuşak tekstil yüzeyleridir. Örme kumaşlar örgü yapısını oluşturan ilmeklerin özel şekil bağlantıları nedeni ile elastik yapıya sahiptirler. Bu iki yöntemin yanında liflerin çeşitli yöntemlerle bir araya getirilmesi ve birbirine bağlanması ile elde edilen ne dokuma ne de örme yüzey olmayan yeni bir yüzey oluşturma metodu olan dokusuz yüzeyler eklenir.

            Kumaşın Çekmesi:  Kumaş ıslanınca lifler şiştiğinden boyunun az bir miktar uzaması gerekir ama bükümlerin açılarındaki deformasyonun yarattığı çekme kuvveti daha fazla olduğundan sonuçta kumaş boydan kısalır. Çekme miktarı ipliklerin boyutlarına, miktarlarına, dokunma şekillerine, kıvrımlarına ve kumaşın geçmişine bağlıdır.

  

 

Örme Kumaşlar

İpliklerin iğneler vasıtasıyla ilmekler haline getirilerek oluşturulan esnek, elastik, dolgun ve yumuşak tekstil yüzeyleridir. Örme kumaşlar örgü yapısını oluşturan ilmeklerin özel şekil bağlantıları nedeni ile elastik yapıya sahiptirler.

Dokuma Kumaşlar

İpliklerin bir çözgüden veya bobinden gelerek tahar veya cağlığın geçerek ve çözgü ipliğinin tahar yukarı aşağı hareket ederken arasından geçmesiyle oluşan harekete dokuma denir.

 

Su Geçirmez Kumaşlar

Gore adı verilen bu kumaşlar, santimetrekaresinde 1,4 milyar adet gözenek içeren çok ince bir kumaş çeşididir. Gore, naylon veya polyester gibi yüksek performanslı sentetik kumaşlar üzerine lamine edilerek (ısıl işlemle yapıştırma) su ve rüzgar geçirmez fakat bunun yanında nefes alabilir giysiler elde edilir.

 
Hammaddelerine Göre Kumaş Çeşitleri

Angora, Akrilik, İpek, Keten, Kaşmir, Lasteks, Naylon, Pamuklu, Polyester, Yünlü


Kumaş Dokuma Tiplerine Göre Kumaş Çeşitleri

Alpaka, Balık Sırtı, Bez Ayağı, Dimi, Etamin, Gabardin, Filafil, Flanel, Jakar, Kanvas, Kaşe, Kadife, Kırık Dimi, Kord, Panama, Poplin, Rips, Ripstab, Şerj, Şayak, Saten.

  

Angora

                Elde edilen yüne “Ankara tavşanı yünü” veya kısaca “Angora yünü” adı verilir. Bu üründen yapılmış giysiler kesinlikle vücutta alerjik reaksiyon oluşturmaz ve kılların iç kısmı medullalı olduğu için bu giysiler vücudun hava almasını engellemez. Bu özelliği nedeniyle Angora, koyun yününden 7 - 8 kat daha fazla ısı vermesine karşın, vücutta terlemeye sebep olmaz. Angora giysiler özellikle çocuk giysisi olarak kullanılmaktadır. Çünkü çocuk giysileri ağır olmamalı, yüksek ısı vermeli, terletmemeli ve alerjik reaksiyon oluşturmamalıdır. Bütün bu özellikleri sadece Angora giysilerde bulmak mümkündür.

Bunun dışında Angora giysileri (şapka, kumaş, kazak, battaniye, atkı, şal, eldiven, saç bantı, iç çamaşırı), yetişkin insanlar tarafından da her zaman tercih edilen pahalı giysilerdir.

             Angora yünü, kuvvetli elektromanyetik özelliğinden dolayı özellikle romatizmal hastalıklarda, siyatik ve eklem ağrıları şikayetlerinde, dolaşım bozukluğu olanlarda, böbrek rahatsızlıklarında fizik tedavisi amacıyla giyilen termal iç giysilerin yapımında kullanılır ve tedavideki başarı etkisi yüksek olan tek üründür.

            Ayrıca, Angora, yüksek keçeleşme kabiliyeti nedeniyle fötr şapka, ayakkabı ve ayakkabı içinde kullanılan keçe yapımında da başarıyla kullanılmaktadır.

Oldukça hafif oluşu ve yüksek ısı tutma kapasitesi nedeniyle gerek saf olarak, gerekse diğer liflerle (özellikle ince koyun yünüyle) karşılaştırılarak iç ve dış giysilerin (kumaş, şapka, kazak, bataniye v.s.) üretiminde kullanılır. Ayrıca, ses dalgalarını çok iyi geçirdiği için havacılık alanında aranan bir üründür.

Tavşan yünü lifleri, düzgün ve ipeksi bir yapıya sahiptir. Genellikle %10-20 oranında kuzu yünü ve/veya sentetik liflere karıştırılarak çeşitli giysilerin yapımında kullanılır. Boyanmamış saf Ankara yünü kuvvetli elektromanyetik etkisi dolayısıyla romatizma, artrit gibi hastalıklara karşı terapik giysilerin üretiminde de kullanılmaktadır.

 

Akrilik

    Yapay liflerden yapılır. Sıcak tutar ve hafiftir. İç çamaşırı spor malzemeleri ve örtü yapımında kullanılır. Bazen diğer yapay kumaşlarla karıştırılır.

Bakımı:

Her tür yıkanmaya elverişlidir. Hafifçe ısıtılmış ütüyle ütülenir.

 Cam Lifi

    Dayanıklı, yanmaz, buruşmaz kumaşlar yapımında kullanılır.

Bakımı:

Bu tip kumaşlara kuru temizleme uygulanmaz ve makinede yıkanmaz. Elde çitilemeden yıkanır ve sıkmadan asılır.

 

Devetüyü

    Devenin yumuşak tüylerinden elde edilir. Bazen saf, bazen yünle karışık olarak kullanılır.

 

İpek

    Değerli, dayanıklı, esnek, hafif ve serin tutan bir kumaştır. Kıvılcım ve güveler baş düşmanıdır. Güneşte solar, zamanla havanın etkisiyle sararır.

Bakımı:

Kesinlikle Kuru temizlemedir.

Kaşmir

    Kaşmir keçisinin yününden elde edilir. Bazen saf, bazen yün, ipek ve pamukluyla karıştırılarak kullanılır.

 

Kenevir

    Bitki liflerinden yapılır. Bazen tek başına, bazen diğer liflerle karıştırılarak kullanılır. Perde, çamaşır ve halı yapımına uygundur. Pamuklu dokumaya çok benzer.

Bakımı:

Pamuklu kumaşlara uygulanan bakım uygulanır. yanlız ütülenmeden önce aprelenmesi (kolalanması) önerilir.

 

Keten

    Serin tuttuğu için sıkça tercih edilir. Ter emici özelliği vardır. Çok buruşur.

Bakımı:

Yıkamadan önce yağ lekeleri temizlenir. Klor kökenli beyazlatıcılar zararlıdır. Makinede yıkanabilir; sıcak ütüyle ütülenir birçoğu apre ister.

 

Lasteks

    Pamuğun yapay ipek ya da naylonla karıştırılmasıyla yapılır. Esnek bir kumaştır.

Bakımı:

Ilık suda yıkanır, beyazlatıcı kullanılmaz.

Naylon

    Esnek, sarıcı bir yapay liftir. Kolay yıkanır, hemen kurur. Yanmaz ama hemen kavrulur.

Bakımı:

Ilık suyla makinede ya da elde yıkanır. Beyaz ve pastel renkli naylon giysiler, koyu renk ve çok kirli çamaşırlarla yıkanmamalıdır. İyice durulanmalı ve ılık ısıdaki ütüyle ütülenmelidir.

 

Pamuklu

    Pamuk bitkisinden elde edilir. Dayanıklıdır ve serin tutar. Bakımı kolaydır.

Bakımı:

İstenildiği biçimde elde ya da makinede yıkanır ve rahatça ütülenir.

Polyester

    Yapay liflerden elde edilir. Ütü gerektirmeyen giysilerin yapımında kullanılır. Buruşmaz ve eski haline hemen döner. Az yer kaplar, solmaz ve güveleri çekmez.

Bakımı:

Ilık suyla makinede ya da elde yıkanır. İyice durulanmalı ve ılık ısıdaki ütüyle ütülenmelidir.

 

Yapay İpek

    Saf ipeğe benzeyen yapay liflerden yapılmıştır. Giyecek ve perde yapımında kullanılır.

Bakımı:

Genellikle kuru temizleme uygulanır. Elde yıkarken beyaz sabun kullanılmalıdır. Duruladıktan sonra sıkılmadan asılır. Kuruduktan sonra, soğuk denecek kadar hafif ısıtılmış ütü ile ütülenmelidir.

Yün

    Bitkisel liflerden üretilir. Çuval yapımındada kullanılır.

Bakımı:

Yünlü kumaşlar sürekli fırçalanmalıdır. Kuru temizleme gerektirir. Yıkanabilenleri ılık ve sabunla zedelenmeden yıkanıp, iyice durulandıktan sonra hafifçe sıkılmalı ve düz bir yüzey üstünde gölgede kurutulmalıdır. Ütülerken dikkat edilmelidir.

  

(DOĞAL İPLİKLER)       

     

    • Nefes alır.

    • Terletmez.

    • Alerjik özellikleri yoktur.

    • Bakımı zordur yıkama talimatlarına uyulması gerekir.

    • Daha çabuk buruşurlar.

    • Ütülenmeleri zordur.

 

 

PAMUK KUMAŞLAR

Pamuk çok yaygın olarak kullanılan bitkisel kökenli doğal bil elyaftır. Pamuk bitkinin kozasından elde edilir.kimyasal olarak pamuk elyafı, içinde pamuk mumu ve az miktarda pamuk yağı barındıran saf selulozdan oluşur. Seluloz: doğada bitkiler tarafından sentez yoluyla oluşturulan organik bir maddedir.

 • Pamuğun havayı içine hapsetmesi pamuklu kumaşa yalıtım özelliği kazandırır. Pamuk tarafında hapsedilen hava miktarı yündekinden daha azdır ve tutuculuğu orta seviyededir. Esnekliği az, güçlü ve dayanıklıdır.
 • Emicilik,yaş dayanımı,yumuşaklık,dayanıklık gibi özellikleri pamuğu diğer liflerden ayırır. Pamuk yüne oranla daha fazla nem çeker. Terin buharlaşarak havaya karışmasını sağlar ve aynı zamanda giysilere özellikle sıcak koşullarda rahat giyilebilecek bir doku kazandırır. Bu sebeple genellikle iç giyimde ve bebek giysilerinde tercih edilir.
 • Pamuklu kumaşlar sıcak suda yıkanmaya ve sıkılmaya müsaittir. Asılarak kurutulabilir. Nemliyken ütülenirse kırışığı daha çabuk açılır, kuru ikene sıcak buharlı ütü ile ütülenir.
 • Pamuklu kumaşlara sentetik karıştığı zaman daha az buruşur ve daha kolay ütülenir. Pamuklu kumaşlar yıkandıklarında polyester gibi sentetik kumaşlara göre daha geç kururlar. Bunun nedeni pamuk gibi doğal elyaflar, sentetiklere göre daha emicidir, suyu daha çok emerler. Bu nedenle kurumaları daha geç olur.

 

KETEN KUMAŞLAR

 • Jüt, kenevir, sisal gibi bir gövde elyafı olan keten, linum usitatissium adlı bitkinin gövdesinden elde edilir.
 • Eğirmek için birçok değişik işleme ihtiyaç duyulması ve ipliğin esnek olmamasından kaynaklanan dokuma zorlukları üretimi kolay ve ucuz olan pamuğa göre keteni daha az ekonomik kılar.
 • Ketenli dokumalar oldukça dayanıklı ve emici olurlar. Kaygan keten lifinde yapılan ketenli dokumalar içinde havayı saklı tutamaz. Bu onun taze ve serin hissedilmesini sağlar. Nemi alıp hemen atmosfere bırakması sıcak ortamlarda vücudu havalandırıcı etki yapar. Dolayısıyla, yazlık giyimde ve sıcak bölgelerde yatak çarşaflarında da kullanıma uygundur. Keten ipliği eğilmez sert yapısından dolayı, örmeden çok dokumada kullanılır.
 • Çok çabuk buruşan doğal keten nemli iken ütülenmelidir.

 

RAMİ

 • Gövde elyafıdır. Ilık ve nemli iklimlerde yetişir.
 • Halat ve ip yapımında kullanılır.
 • Aşınmaya karşı dayanıklıdır.
 • Keten lifine çok benzer fakat tutumu daha serttir.
 • Ter emme yeteneğine sahiptir.

 

İPEK (SİLK) KUMAŞLAR

 • Başlıca özellikleri kuvvetli olması, yumuşaklığı, parlaklığı ve çok esnemesidir.
 • İpek böceğinden elde edilir.
 • İpek son derece hassas, parlak ve hafiftir. Buruşur, nem çeker ve terletmez. Isıya, tere ve ışığa duyarlı kumaşlardır. Su damlaları bile ipekte leke bırakır.
 • İpek kumaşlar çamaşır makinasında yıkanmaz. Ilık su ile elde, şampuan kullanılarak yıkanmalı, çitileme ve sıkma yapılmamalıdır. Ütüleme kumaş nemli iken ılık dereceli ütü ile yapılmalıdır, buharlı ütü kullanmamaya dikkat edilmelidir.

 

YÜN (WOOL) KUMAŞLAR

Yün, koyundan elde edilen, doğallığında yüksek kıvrımlılık olan, kıl kökenli bir protein lifidir.

 • Lifin inceliği ipliğin, dolayısıyla kumaşın kalitesi açısından önem taşımaktadır. Lif nekadar ince ve uzun olursa o kadar ince ve uzun kumaş elde edilir. Yün lifini inceliği mikron ile ölçülür. ( 1 mikron : milimetrenin 1000’ de biri.)
 • İnceliği, yapısı ve özellikleri elde edildiği koyun çeşidine göre değişir. Belli başlı yün çeşitleri ; merinos, lincoln, leichester,sussex, chevrot ve shetland’ sır.
 • Yünlü kumaşlar nem çekme özelliği yüksek, yumuşak ve esnek kumaşlardır. Yün lifi aynı yönde giden birbirinin üstüne geçmiş pulcuklardan oluşur.elyaf içinde tutulan hava, yüne sıcak ve soğuğa karşı yalıtım özelliği verir.yün kuru ağırlığının %40-50 sikadar nem çekebilir buna rağmen islaklık hissedilmez ve vücuttaki ısıyı dışarı geçirmez.

 

KAŞMİR

 • Çin, hindistan, ve moğolistan yaylalarında yaşayan keçilerin en soğuk havalarda oluşan ikinci tabaka ipeksi yününe denir. Tarama yoluyla elde edilir. Bir keçiden yılda en fazla 50 gr kaşmir elde edilir.
 • Birçok özelliği ile yüne benzemesine karşılık, daha ince, parlak ve yumuşaktır.
 • Kaşmir, yumuşaklık, sıcaklık ve iyi döküm isteyen lüks ürünlerde kullanılır.
 • Vücut ısısını dengeleyerek  üşümeyi ve terlemeyi engeller.

 

TİFTİK (MOHER)

 • Ankara keçisinin tüyünden elde edilir.
 • Yün kadar kolay keçeleşmez.
 • Sıcak tutar.
 • Yumuşaktır.
 • Doğal bir parlaklığı vardır.
 • Dayanıklı giysilerde kullanılır.

ANGORA

 • Ankara’da yetişen bir tavşan tüyünden oluşur.
 • Yumuşaktır.
 • Hafiftir.
 • Parlaktır.
 • Sıcak tutar.
 • Yüksek miktarda yağ içerdiği için suyu geçirmez.

 

ALPAKA

 • Parlaktır.
 • Yumuşaklık ve parlaklık vermesi için yünle karışım halinde kullanılır.
 • Yumuşaktır.
 • Peru ve Bolivya da yaşayan alpaka devesinin tüyünden elde edilir.

  

(SENTETİK SUNİ İPLİKLER)

            •Nefes alma özellikleri vardır.                                     

            •Dayanıklıdır.

            •Bakımı çok kolaydır.

 

POLYESTER

 • Polyester taş kömürü katranından veya petrol ürünlerinde üretilir. Polyester liflerinin kuruluk ve ıslaklığa dayanımları oldukça iyidir.
 • Polyester; terilen, dakron ve trevira  gibi isimlerlede tanınır. Işığa, bakterilere dayanıklı, uzun ömürlüdür. Esnek yapıda olup buruşmaya karşı dirençlidir. Doğal liflerle karıştırılarak kullanıldığında iyi sonuçlar verir.
 • Polyester liflerinden her çeşit giyim eşyası yapılabilir. Tek başına veya yün, pamuk, keten gibi doğal liflerle karışık olarak kullanılır. sağlam iyi görünüşlü buruşmaya dayanıklı stabilitesi yüksek bir elyaf olmasının yanında; tül, tafta, saten ve organze gibi çeşitli kumaş ve dokumalarda da kullanılmaktadır.
 • Aktif giyimde daha çok mont ve performansa dayalı (pro, clımacool,clımalıte) ürünlerde kullanılır.
 • Nefes alır.
 • Terletir.
 • Hafiftir.
 • Çabuk kurur.
 • Makinada yıkanabilir.
 • Ütüye gerek yoktur.

NAYLON TACTEL

 • Sentetik elyaftır. Tamamiyle laboratuarlarda üretilir.
 • Kopma dayanımları yüksektir, kolaylıkla deforme olmazlar ve eski hallerine dönme yetenekleri çok iyidir. Naylon aşınmaya ve bükülmeye karşı dayanıklıdır. Bu özelliklerinde dolayı tekstilde özellikle kadın, erkek, çocuk çorapları, iç giyim eşyalarında kullanılır.
 • Kullanım sırasında kirlenen naylon eşyalar dikkatli bir şekilde yıkanmalı ve temizlenmeli, naylon ürünlere ağartma işlemi uygulatmamalıdır. Naylon az su emen ve ıslandıktan sonra çabuk kuruyan bir malzeme olduğundan yıkanıp hemen giyilecek giyim eşyalarının yapılmasına elverişlidir. Ütüleme gereksinimi yoktur ya da çok azdır.

 

TACTEL

 • Yumuşaktır.
 • Dökümlüdür.
 • Kolay buruşmaz.
 • Kadın giyimi ve iç çamaşırlarda, erkek çoraplarda, aktif spor giyim de kullanılır.
 • Makinada yıkanabilir.

AKRİLİK

 • Polyesterden üretilmiştir. Bu sentetik elyafta da kuvvetli ve sağlamdır. Kimyasal maddelere karşı, özellikle asitlere ve gün ışığına karşı dayanıklı olmamasına rağmen boyanmasında bazı güçlükler vardır.
 • Bakımı kolaydır. Karıştığı ürünü rahat kullandırır.

 

 • Boyama tekniğinin gelişmesiyle birlikte poliakrilonitril lifleri giyim alanında daha çok önem kazanmaya başlamıştır.
 • Lif abd de 1950’li yıllarda filament şeklinde “orlon” adıyla piyasaya sürülmüştür.
 • Özellikle örgü işlerinde geniş yer tutar, yumuşak, rahat ve hafif oluşuyla avantaj sağlar. Benzeri yün eşyaların sadece elle ve özenle yıkanması gerekirken, akrilik ürünler çamaşır makinasında kolaylıkla yıkanabilir.

 

LYCRA

 • Lycra, du pont firması tarafından keşfedilmiş ve üretilmekte olan insan yapısı, elastik bir liftir.
 • Lycra elyafı tek başına değil, doğal veya insan yapısı liflerle karışım halinde kullanılır. Birleşimine katıldığı kumaşlara esneme özelliği katar. Dayanıklılığı arttırır. Hem boyuna hem enin eseneyebilir.
 • Başlangıçta kontrol sağlaması için ortaya atılmış olup, şimdi duruşu, rahatlığı ve güzel bir dökümlülük sağladığı için de kullanılmaktadır.

 

POLYAMIDE LYCRA

 • Polyesterin gelişmiş halidir.
 • Nefes alır.
 • Hava geçirgendir.
 • Kullanımı ve bakımı kolaydır. Karıştığı materyalin dayanıklılığını arttırır, bakımını kolaylaştırır (makinada yıkanabilir hale gelir).

 

POLAR

 • %100 polyesterden üretilmiştir.
 •  Sıcak tutar.
 •  Nefes alır.
 •  Bakımı kolaydır.

 

MICROFIBRE

 • Temaslari çok yumuşaktır.
 • Parlaktır.
 • Koku yapmaz.
 • Tipik olarak kullanıldığı giysiler yağmurluklar, iç çamaşırlar, hafif kumaşlar ve çoraplardır.
 • Makinada yıkanabilir.
 • Dayanıklılığı iyidir. Ancak uzun süreli kullanım ve yıkamalardan sonra yüzeyde bozulma meydana gelebilir.

 

NON-IRON

 • Ütüye gerek yoktur. Makinadan çiktiktan sonra askiya asilmali ve kurutulmalidir.

 

DENIM

 • Doğal yenilenmiş ipliktir. Hammaddesi koton’dur.
 • Ön yüzeydeki aşınmayı önlemek için giysiyi ters çevirerek yıkamak önerilir.
 • Buharlı ütüleme önerilir.
 • Koyu renkli çamaşırlar ile yıkanması önerilir.
 • Lycra içeriyorsa ıslakken çekilmesi gerekir.

  

(YENİLENMİŞ İPLİKLER)

Kimyasal yapılarında değişme olmadan fiziksel yapısı değişen ve bazı özellikler kazanan lif demektir.

        •Ter çekme özelliğine sahiptir.

        •Daha kolay ütülenirler.

        •Daha az buruşurlar.

        •Doğal ipliklere göre kullanımı daha kolaydır.

        •Nefes alır.

 

VİSKON

 • Kağıt hamurundan elde edilir. Şeftali görünümü vardir.
 • Kırışır.
 • Bakımı kolaydır. Çok iyi renk tutar.
 • Ter çekme özelliği vardir.
 • Renk atmaz.
 • Dökümlü ve pahalı bir görünümü vardir.

 

TENCEL

 • Kağıt hamurundan elde edilir.
 • Şeftali dokusu vardir.
 • Dökümlüdür.
 • Teri çekme özelliğine sahiptir.
 • Çok çabuk kırışır fakat ayağa kalkınca eski formuna geri döner.
 • Renklerini korur ve arka arkaya yapılacak yıkamalardan sonra bile solmaz.
 • Çok yumuşak özel bir dokunuşa sahiptir.

 

MODAL

 • Teri çok çabuk emer. Cilt kuru kalır ve nefes alır.
 • Parlaktır.
 • Hafiftir.
 • Makinada yıkanabilir.
 • Diğer ürünlerle kullanıldığında onların dayanıklılığını arttırır. Tek başına kullanılmaz. Cotton veya sentetik ile karışır.
 • Bitki kökünden yapılır.

 

ASETAT

 • Pamuk ve odun selülozundan üretilir.
 • Parlak renkleri vardır.
 • Buruşmazlar.
 • Zor lekelenme ve kolay temizlenme özelliğine sahiptir
 • Alerji yapmaz.
 • Isıyı iyi iletmez. Bu nedenle yazin serin, kişin sicak tutar
 • Yumuşaktirlar.
 • Viskon ve pamuk selülozundan gömlek, kravat, çorap, pijama ve şort yapiminda kullanilir.

 

DERİ

 • Deri, çürümemesini sağlamak ve korumak için işlem görmüş olan hayvan derisi veya postuna verilen genel bir isimdir. Deri çok kullanışlı ve tercih edilen bir malzemedir.
 • Bu süreç derinin pek çok işlemden geçirildiği bir tabakhanede gerçekleşir ve sonunda tabakalar halinde yumuşak ve boyanmiş derinin elde edilmesiyle sonuçlanir.
 • Yumuşaklığın ve boyanın düzeyi derinin sonuçta nerede kullanilacağina bağlı olarak saptanır. Daha yumuşak olan deriler genellikle el çantaları ve ceketlerde kullanilir. Daha kalın tarafları ise ayakkabı, çanta, mont ve valiz yapiminda kullanilir.
 • Dayanıklı nefes alan,  elastik ve suya dayanıklı bir malzeme olması onu ayakkabı gibi bir çok değişik amaç için kullanılmaya ideal kılar.

 

CLIMACOOL

 • Fonksiyonel ve nefes alabilir kumaş yapısı ile hazırlanan tekstil koleksiyonu nemi vücuttan alarak kumaşın dış yüzeyine atıyor. Böylelikle, özel olarak tasarlanmış havalandırma kanalları ve üç boyutlu kumaş, sürekli iç ve dış hava akışını sağlayarak vücudu kuru ve serin tutuyor.

 

CLIMALITE

 • Özel olarak tasarlanan ve üretilen kumaş yapısı ile nemi vücuttan alarak kumaşın dış yüzeyine atar, böylelikle de vücudun doğal ısısında kalabilmesini sağlar.

 

DRI-FIT

 • Kişinin daha kuru, daha serin ve daha hafif olmasını sağlar.
 • Teri bedenden kumaşın yüzeyine çekerek daha hızlı kurumasını sağlar.
 • 3 boyutlu yapısıyla cildin etrafında daha fazla hava boşluğu yaratarak yapışmayı azaltır.


 

KUMAŞ ÇEŞİTLERİ


        Asetat: İpek ve astarı taklit etmek için kullanılan, genelde hafif ve kompakt liflerden dokunan parlak sentetik kumaş.

        Astragan: Yüzeyinde kıvrımlı ve parlak bir hay tabakası oluşturulmuş mantoluk kumaş.

        Bükme Yün : Erkek takım elbiselerinde kullanılan dayanıklı yünlü kumaş.

        Devore: Fransızcada yenmiş anlamına gelen bu kelime yüzeyin dekoratif bir şekilde asitle aşındırıldığı ya da yakıldığı lüks kumaşları tanımlar.

        Düz dokuma: İki renk iplikle dokunmuş pamuklu kumaş.

        Kadife: Kısa, sık dokunmuş tüyleri olan, zengin yumuşak dokuya sahip bir kumaş.

        Fitilli Kadife: Bir tür dokuma kumaş. Esnek rahat ve dayanıklı, pantolon ve ceketlerde kullanılır.

        Flanel: Genelde gri olan, pantolonlar ve paltoların yaka altları için uygun olan dayanıklı bir yün dokuma kumaş.

        Gabardin:  Uzak diyagonal tüyleri olan dimi dokumayla yapılan, dayanıklı sıkı dokunmuş ince bir kumaş. Yün, pamuk ya da rayon; gabardin neyle yapılırsa yapılsın insanın         üzerinde çok iyi durur. Genelde spor giyim, takım elbise, üniforma ve yağmurluklarda kullanılır.

        Gofre: Kalıcı kırışık çizgilerle dokunan popüler bir ılık hava pamuklusu.

        Güderi Kumaş: Takım elbiselerde ve paltolarda kullanılan lüks bir yün dokuma saten kumaş.

        Havlu Kumaş: Tekrarlanan tüylere ve düz bir yüzeye sahip dairesel örülmüş bir kumaş.

        İnce Pamuklu Kumaş: Gömleklerde ve bluzlarda kullanılan daha kaliteli hafif ve orta ağırlıkta pamuklu kumaş.

        İpekli Damasko: Abiye, düz fitilli, hafif parlatılmış dökümü ve terziliği iyi bir kumaş. Fitiller grogrene göre daha yassıdır ve daha az dikkat çeker.

        Jarse: Ayrı bir nervürü olmayan düz örme kumaş için kullanılan jenerik bir terim.

        Jorjet: Hafif krep yüzeyli, ince, hafif, düz dokuma bir tür kumaş.

        Kaşmir: Dağ keçilerinin taranmasıyla elde edilen yünden, palto ve triko için çok hafif, sıcak tutan lüks kumaş.

        Krep (Bürümcük): Büzüşmüş, damarlı her türlü kumaşı –yünlü, pamuklu, ipek, rayon, sentetik ve harmanları- tanımlamak için kullanılır. Fransızcada büzmek anlamına gelen creper         kelimesinden gelir.

        Krepdöşin: Saf, hafif ipek ya da polyester krep.

        Kuş Gözü: Küçük elmas desenli bir tür kumaş.

        Kot: Beyaz renk bir çözgüyle indigo mavi atkı örülmesiyle dokunan ve kot yapımında kullanılan bir tür pamuklu kumaş.

        Likra: DuPont’un elastomeri için tescilli markası.

        Mat Jarse: Dar gece elbiselerinde kullanılan, hafif, büzgülü ipliklerden yapılan donuk düz örme kumaş.

        Mikrofiber: İpekten daha hafif sentetik lifler için kullanılan jenerik isim. Mikrofiberlerle yapılan kumaşlar yumuşak, hafif, havadar ve dayanıklıdır.

        Moleskin: Koyu renkli pantolonlarda ve ceketlerde kullanılan ağır, fırçalanmış pamuk.

        Organze: Müslen sınıfına giren, ince, hafif gramajlı, seyrek dokunup diri bir drape verilmiş, yarı şeffaf bir tür pamuklu kumaş.

        Pamuklu Kumaş (Kaliko) : Kıyafet prototipi üretmek için kullanılan orta ağırlıklı ve boyanmamış pamuk.

        Pamuklu Saten: Yarı parlak yüzeyi bu pürüzsüz dayanıklı kumaşı normal satenden ayırır.

        Patiska: Genelde çiçek desenleri basılan çok hafif pamuklu kumaş.

        Pinpoint:Hafif, yumuşak, küçük 2×1 file dokuma tekrarları olan pamuğumsu bir çok ince, kabarık çizgili kaliteli kumaş.

        Pointelle: Kuşgözü kalıplarla yapılan, aşırı feminen, güzel görünümlü bir örme kumaş.

        Poplin: İnce çözgü ve kalın atkı kullanarak, bez ayağı örgüde dokunan dayanıklı düz bir kumaş. İpek, pamuk, sentetik iplik, yün ya da harmanlarından yapılır.

        Ripstop: Düzenli aralıklarla çift iplikle dokunan ve böylece küçük yırtıkların açılmasını önleyen bir tür kumaş.

        Saten: İpek, viskoz ya da asetattan yapılan parlak ve kaygan kumaş.

        Şantuk: Orta ağırlıklı, düz dokuma, ipeğimsi göze çarpan düğümleri olan bir kumaş.

        Şifon: Daha çok gece elbisesi ve şal üretiminde kullanılan ipek iplikle dokunmuş, ince , yarı saydam transparan kumaş.

        Velur: Sıkı ve yoğun tüyleri olan, yumuşak peluş kadifemsi kumaş.

        Vual: Hafif, ince kırışık bir kumaş.

        Vyella: Pamuktan ve yünden yapılan, renkli dokunabilen ya da basma yapılabilen ve ağırlığı fazla olmayan, genellikle kış giysilerinde kullanılan patentli bir kumaş.